جمعه , تیر ۱ ۱۴۰۳
خانه / متنوع / شماره تماس و سایت اعتراض حذف یارانه ها

شماره تماس و سایت اعتراض حذف یارانه ها

شماره تماس و سایت اعتراض حذف یارانه ها

اعلام اعتراض حذف یارانه ها

شماره تماس اعتراض حذف یارانه

اعتراض یارانه ها

علی ربیعی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی با عنوان تصمیم شجاعانه و کار صادقانه به تشریح برنامه ها و اقدامات دولت درباره طرح هدفمندی یارانه ها پرداخت و گفت: اصلاح نظام هدفمندی یارانه‌ها و موضوع حذف یارانه گروه‌های غیرنیازمند یکی از موضوعاتی است که این روزها در صدر اخبار قرار دارد و مردم عزیز آن را به دقت پیگیری می‌کنند. با توجه به اينكه در اين فرايند سوالات و نكاتي مطرح است ضرورت دارد در این خصوص نکاتی را به استحضار برسانم.

اولين و مهم ترين نكته در اين ميان توجه به آرمان هاي بنيانگذار جمهوري اسلامي، منويات مقام معظم رهبري (مدظله العالی) و دغدغه هاي رئيس جمهور محترم در خصوص حمايت از محرومين، كاهش فاصله طبقاتي، گسترش عدالت و توجه به فقرا است و براين اساس دولت جناب آقای دکتر روحانی از ابتدا دغدغه عدالت اجتماعی و بهبود وضعیت توسعه‌ای کشور بدون اعمال فشار بر اقشار آسیب‌پذیر را در صدر اولويت هاي خود قرار داده است.

عزم دولت برای ارائه سبد امنیت غذایی، تلاش برای رفع مشکلات صندوق‌های بازنشستگی و صدور ۸.۵ میلیون دفترچه بیمه درمانی علیرغم همه تنگناهای مالی از جمله اقداماتی بوده است که با همین رویکرد انجام شده‌اند.

بايد تاكيد شود كه با توجه به اصول  انقلاب اسلامي در فرايند حذف غيرنيازمندان، مراقبت از آسيب نديدن دهك هاي طبقه پايين مدنظر بوده و در اين چارچوب تاكيد جناب آقاي دكتر روحاني توجه ويژه و اجراي سياست هاي رفاهي منسجم نظير مقابله با فقر آموزشي، مقابله با فقر غذايي و مقابله با فقر مسكن براي دهک هاي پايين مي باشد.

عزم شخص رئیس‌جمهور و دولت یازدهم برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای نیز در نهایت راهبردی برای بهبود وضعیت همه اقشار جامعه و بالاخص گروه‌های آسیب‌پذیر است. مهم ترین استراتژي دولت در این عرصه خارج کردن کشور از چالش ها، حفظ توانمندي هسته اي كشور و فراهم کردن شرایط زندگی بهتر برای همه مردم ایران است.

مرتبط :  ماجرای قدم زدن دختر عریان در خیابان‌های شیراز خرداد 94

وزرای رفاه بر حسب وظیفه ذاتی‌شان مسئول بهبود وضعیت رفاهی مردم هستند و طبیعی است که هیچ وزیر رفاهی تمایل ندارد مسئولیت گرفتن پول از مردم یا حذف یارانه برخی افراد را بپذیرد. اما باید به این واقعیت توجه کرد که ما مسئول تلاش برای تحقق عدالت اجتماعی هستيم و اصلاح شیوه فعلی پرداخت یارانه‌ها را گامی مهم به سوی ارتقای سطح عدالت اجتماعی مي دانيم.

براساس درک خویش از مأموریت حرکت در راستای تحقق عدالت و البته به موجب تکلیف قانونی، از تلاش پُرمخاطره و نیازمند شجاعت سیاسی برای اصلاح نظام یارانه‌ها و هدفمندساختن واقعی آن استقبال کرده‌ام. من به خوبی آگاهم که این تصمیمی شجاعانه و نیازمند کار صادقانه است.

علاقه اي به نقد عملكرد گذشتگان نداريم اما نمي توان از اين مساله چشم پوشي كرد كه ما در دام مسيري طي شده بايد مسئولیت کم‌کاری و کار نادرستی را که انجام شده است را بپذيريم. باید طرح هدفمند کردن یارانه‌ها از ابتدا به درستی و بر اساس استحقاق و نیاز افراد و اقشار انجام می‌شد.

ناتوانی در انجام این کار سبب توزیع یکسان یارانه‌ها میان همگان شد و امروز باید این مسیر اصلاح شود. یارانه‌ها در هیچ جای جهان به یکسان بین همه توزیع نمی‌شود و اصرار بر ادامه وضع فعلی با توجه به وضعيت فعلي كشور قابل دفاع نيست و در راستاي سياست هاي اقتصاد مقاومتي نيز نمي باشد.

واقعیت این است که اصلاح نظام هدفمندی یارانه‌ها و حذف غيرنيازمندان علاوه بر آنکه فعالیتی اقتصادی است، اقدامی اجتماعی نیز به شمار مي رود. ما معتقديم عادلانه نیست کارگران، کارمندان، از کار افتادگان، روستائیان و سایر اقشار ضعیف به اندازه گروه‌های برخوردار اقتصادی از یارانه مستقیم برخوردار شوند.

هدف نهایی این رویه و اصلاحات، تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و تحقق عدالت اجتماعی توسعه‌گراست. ما در این مسیر متکی به تکلیف قانونی، و همچنین سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری هستيم.

مرتبط :  تک نرخی شدن قیمت بنزین و سهمیه بنزین 700 تومانی

بند ۴ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استفاده از ظرفیت اجرای هدفمند‌سازی یارانه‌هادر جهت افزایش تولید، اشتغال و بهره‌‌وری، کاهش شدت انرژی و ارتقاء شاخص‌های عدالت اجتماعی را تصریح می‌کند.

بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد اقشار کم‌درآمد بیش از سایر اقشار از ادامه وضعیت موجود پرداخت یارانه هزینه متحمل می‌شوند. باید توجه شود که از سال ۱۳۸۹ به این سو تنها در طرح‌های عمرانی کشور ۵۰۰ هزار نفر شغل خود را از دست داده‌اند و این نتیجه فشار هزینه پرداخت یارانه‌های نقدی بر منابع عمرانی است.

هزینه یارانه‌های نقدی در سال جاری بیش از دو برابر بودجه طرح‌های عمرانی کشور خواهد بود. استمرار این وضعیت به معنای افزایش بیکاری جوانان این کشور است که به طور قطع مورد نظر مردم خوب ما نیست. اصلاح هدفمندی و حذف غيرنيازمندان حركت به سمت مسيري است كه جلوگيري از ريزش مشاغل فعلی را تضمين نمايد. به علاوه، فشارهای تورمی ناشی از کسری بودجه را تعدیل کرده و در نهایت به نفع همه ملت ایران است.

در اين ميان و در مسير اجراي طرح حذف يارانه غيرنيازمندان امكان بروز خطاي نوع اول (شمول افرادي كه بايد حذف شوند) و خطاي نوع دوم (حذف افرادي كه نبايد حذف شوند) وجود دارد. با در نظر داشتن اين موضوع در چند ماه گذشته مطالعات دقیق کارشناسی صورت گرفته تا در فرایند حذف اقشار غیرنیازمند کمترین خطا و اشتباه رخ دهد.

لیکن بروز خطا و اشتباه در این مسیر اجتناب‌ ناپذیر است؛ لذا متواضعانه از مردم عزیر درخواست دارم اشتباهات احتمالی در هنگام اجرای طرح را با سعه صدر تحمل کنند و مطمئن باشند که تمهیدات لازم برای رسیدگی به شکایات در نظر گرفته شده است. ما خود را متعهد مي دانيم كه پس از ثبت اعتراض از طريق سامانه yaraneh۱۰.ir (موضوع كميسيون ماده ۱۰ قانون هدفمند كردن يارانه ها) حداكثر تا ۱۵ روز پاسخگوي شهروندان باشيم.

نكته آخر اينكه، اصلاح نظام یارانه‌ها تصمیمی شجاعانه و تحقق آن نیازمند فعالیت صادقانه است. ملت‌ها و دولت‌ها با اخذ تصمیم‌های دشوار و اصلاح مسیرهای اشتباه خود رشد می‌کنند. شایسته آن است که همه ما به منافع درازمدت و مصلحت جمعی همه ایرانیان و نسل‌های آتی بیندیشیم.

مرتبط :  اعدام چند ایرانی در سوریه توسط داعش

سایت اعتراض حذف یارانه ها

درباره ی Sam

6 دیدگاه

  1. باسلام ، نظری که واسه سایتتون فرستاده شده نظر نیست اعتراض به حذف یارانست که اشتباهی واسه سایت شما نوشته شده میشه لطف کنید از رو سایتتون پاکش کنید

    • خواهر گرامی زهرا .لطفا شما بفرمائید کجا مردم مشکلاتشان را بگوییند .شما دستور بفرمائید سایتی خصوصی باز بشه تا مردم بتوانند مشکلات یارانه شان را با شما در میان بگذارند چون شما ظاهرا صلاح ندیدید که اینجا مشکلات گفته شود .

  2. میشه کل شکایتو از رو سایت پاک کنید

  3. چرا نظرهایی که ربطی به سایتتون نداره رو حذف نمیکنین؟

  4. جناب آقای دکتر ربیعی . مدت ۳ سال است بدون هیچ علتی یارانه من و خانواده ام را قطع نمودید در حالی که بنده کارگر و در روستا زندگی میکنم و دو تا از فرزندانم بعلت نبود مدرسه مجبورند در شهر دیگری درس بخوانند که نیازمند هزینه های زیادی برای ایاب و ذهاب و رفت و برگشت هر روز دارند .و کل زمستان هم در روستا بیکاری مطلق .تنها امیدمان به این یارانه پرداختی دولت برای تحصیل فرزندانم بود که آنرا نیز قطع نمودند .با این وجود من یکی ااز بچه هایم که شاگرد اول و کلاس سوم تجربی میخواند به اجبار ۲۰ روز است که مانع رفتنش به مدرسه شدم .در عرض این سه سال همه جا رفتم سه چهار بار کلا ثبت نام نمودم ولی خبری نشد پس شما را به خدا شعار ندهید .کد ملی من ۴۹۲۹۳۵۷۸۳۷ است شما خودتان نگاه کنید .ایا قانونی در این جامعه نیست و یا کس اصلا هست که بداد ما بیچاره گان برسد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً جمع زیر را انجام دهید *